reklama

rekomenduojame


Promoservice.lt
Ryšiai su visuomene

VersloSavaite.lt
Svarbiausios verslo naujienos

Sveikatosnaujienos.lt
Svarbiausios sveikatos naujienos

Kokybiškos žieminės padangos

reklama

sportosavaite.lt   
2018 06 15, 10:07
Kaip protingai pasirinkti dviratį?

Image
Sportosavaite.lt nuotr.
Tinkamo dviračio pasirinkimas yra labai svarbus. Juk nuo to, kokį dviratį nusipirksime priklauso ne tik mūsų patogumas ir saugumas, bet ir tai ar tęsime savo nuotykius, ar visiškai atsisakysime laisvalaikį leisti minant dviračio pedalus.

 

Varle.lt specialistai parengė kelis patarimus, kurie turėtų palengvinti dviračio pasirinkimo procesą.

 

Dviračių specialistų teigimu, planuodami įsigyti dviratį pirmiausia turėtumėte pagalvoti, kur ir kaip bei kaip dažnai ir kaip ilgai juo ketinate važinėti. Žinodami atsakymus į šiuos klausimus lengviau rasite optimalų ir labiausiai jums tinkantį variantą.

 

Dviračių tipai

 

reklama

Dviračiai įprastai skirstomi į kelis pagrindinius tipus:

 

Visureigis ATB (angl.  All Terain Bike) dviratis

 

Šio tipo dviračius išskiria nesudėtingas korpusas, kažkokių išskirtinių patobulinimų trūkumas bei prieinama kaina. Pagal savo konstrukciją ATB dviračiai yra artimi kalnų (MTB) ir plentiniams dviračiams. Visureigiai ATB dviračiai įprastai gaminami iš nebrangių dalių, todėl neretai turi didesnį vsorį ir mažesnį patvarumą sudėtingomis sąlygomis. Paprastai ATB dviratis turi purvasaugį, grandinės dangtį, bagažinę, lemputes. Toks universalus dviratis tiks savaitgalio šeimyniniams pasivažinėjimas, kelionei į parduotuvę ar trumpiems maršrutams mieste, pvz., į parką.

 

Hibridinis dviratis

 

Hibridinias dviračiais patogu važiuoti ilgesnes distancijas lygesne danga (asfaltuota ar betono). Turi didelio spindulio ratus, siauresnes padangas, amortizuojančią šakę.

 

Plento dviratis

 

Plento dviratis skirtas važinėjimui dideliu greičiu. Būdingi bruožai: 28‘‘ ratai, lengvumas, siauros padangos be protektoriaus, klasikinis lenktas rėmas, siauras vairas ir iškeltas aukštai balnelis.

 

Krosinis dviratis

 

Sportiniai dviračiai skirti važinėti nelygiais paviršiais. Krosiniai dviračiai – tai tarpinis variantas dviračių, skirtų važinėjumui lygia kieta danga ir tų, kurie labiau tinkami bekelėms. Forma primena plentinius dviračius. Palyginus su plentiniais, krosiniai dviračiai turi storesnius ratus ir neturi amortizuojančios šakės.

 

Kalnų dviratis MTB (angl. Mountain Terrain Bike)

 

Kalnų dviratis MTB (angl. Mountain Terrain Bike). Šiuo metu tai populiariausi dviračiai. Kalnų dviračiai turi specialius sustiprintus rėmus, mažesnį ratlankio spindulį ir platesnes padangas. Jų konstrukcija lemia, kad šio tipo dviračiai skirti važinėti nelygiais ir kalnuotais keliais, bekelėmis, po smėlį ir balas.

 

Treko dviratis

Treko dviratis idealus ilgesnių distancijų išvykoms ne itin sudėtingoje teritorijoje. Įprastai turi 28‘‘ ratus, nors pasitaiko ir 26‘‘ modelių, primenančių kalnų dviračius. Treko dviračiai paprastai pasižymi gana turtingu aprūpinimu (dinaminiai žibintai, purvasaugiai, bagažinės, kapšai) ir tarpinėmis tarp kalnų ir krosinio dviračių padangomis bei rėmu, įgalinančiu važiavimą vertikalesnėje padėtyje nei važiuojant plentiniu dviračiu.

 

Pasak Varle.lt dviračių specialistų, yra nemažai dviračių, kuriuos sudėtinga priskirti prieš tai minėtiems tipams, tai, pvz., sulankstomi dviračiai, miesto dviračiai, kt. Taip pat pažymima, jog egzistuoja ir kitokių skirstymų, tačiau bet kokiu atveju dviračio pasirinkimą reikėtų pradėti nuo apmąstymų, kokios paskirties mums dviračio reikia, t.y. kur ir kaip dažnai su juo planuojame keliauti.

 

Į ką atkreipti dėmesį renkantis dviratį?

 

Koks rėmas?

Dviračių rėmų gamybos technologijos tampa vis pažangesnės. Anksčiau 100% rinkos dalį sudariusius sunkius ir korozijai linkusius plieninius rėmus išstumia kitos – lengvesnės ir patvaresnės medžiagos.

 

• Aliuminio rėmai. Lengvi, standūs, gerai atlaikantys krūvius. Geriausias derinys – su amortizatoriais sugerenčiais sukrėtimus.

• Chromo-molibdeno lydinio rėmai. Lengvesni nei plieniniai, atsparūs korozijai, geriau absorbuoja svyravimus.

• Anglies pluošto rėmai. Tai šiuolaikiškiausios technologijos rėmai sportininkams. Šie rėmai yra lengvi ir labai patvarūs. Pasižymi tobulu ir tolygiu apkrovos paskirstymu transportuojant.

• Plieno lydinių rėmai. Anksčiau tai buvo populiariausia medžiaga, naudojama dviračių gamyboje. Šiuo metu naudojami tik lydiniai. Pigiausi dviračiai turi rėmą pagamintą iš „Hi-Ten“ (angl. High Tensile Steel) plieno. Tai įprasta konstrukcija su padidintu anglies kiekiu sudėtyje.

 

Rėmo dydis

 

Rėmo dydis (dviračio aukštis) yra pagrindinis faktorius, darantis įtaką važiavimo patogumui. Važiavimas dviračiu, kuriame vairas pernelyg žemai ar pernelyg arti balnelio yra tikra katorga stuburui.

 

Abejotiną malonumą taip pat patirsite jei keliais sieksite pasmakrę arba jei sustabdę dviratį negalėsite koja pasiekti žemės. Tam, kad važiavimas dviračiu būtų patogus, o pastangos, dedamos pedalų paspaudimui teiktų laukiamus rezultatus, privalote sėdėti taisyklingoje padėtyje. Atstumas nuo vairo, balnelio, žemės turi būti idealiai pritaikyti prie jūsų ūgio ir dviračio tipo, kuris nulemia kūno padėtį.

 

Stovėdamas ant abiejų kojų dviratininkas turėtų turėti galimybę pakelti priekinį ratą apie 5-10 cm. – tai yra saugus dydis. Atkreipkite dėmesį, kad rėmas ir priekinis amortizatorius būtų pritaikyti prie diskinių stabdžių, bagažinės, purvasaugių ir krepšių įrengimo.

 

Kartais rėmo dydį rekomenduojama rinktis atsižvelgiant į savo ūgį:

 

Rėmo dydis: Ūgis

14‘‘               135-155 cm

16‘‘               150-165 cm

18‘‘               165-178 cm

20‘‘               175-185 cm

22‘‘               185-195 cm

24‘‘               190-210 ir >

                     

Stabdžiai

 

Stabdžiai – tai dviračio elementas, kuris gali lemti tai, ar pajėgsite sustabdyti dviratį vos išvydę už kampo pasirodžiusį automobilį ar tik po jo ratais. Todėl įsigyjant dviratį labai svarbu nemažai dėmesio skirti stabdžiams.

 

Išskiriami 3 pagrindiniai stabdžių tipai:

 

V-Brake

V-brake šiuo metu yra stabdžių standartas. Šie stabdžiai lengvi, paprastos konstrukcijos ir gerai perduoda delno paspaudimo jėgą (su sąlyga, kad yra tinkamai sureguliuoti ir neturi nusitrynusių blokų). V-brake leidžia lengvai išimti ratą; juos paprasta išlaikyti. Stabdžių efektyvumas sumažėja, kai ratai šlapi ar purvini. Kalnuotuose keliuose ir ekstremalaus eksploatavimo metu jų efektyvumas mažėja: labai įkaista ir dėvisi.

 

Pastaba. Venkite v-brake tipo stabdžių pagamintų iš plastiko!

 

Būgniniai stabdžiai

 

Būgniniai stabdžiai yra pažangesnė konstrukcija, tačiau tuo pačiu lemianti ir didesnę dviračio kainą. Šių stabdžių privalumas – jų veikimo efektyvumas nepriklauso nuo išorinių sąlygų (vandens, smėlio).

 

Diskiniai stabdžiai

 

Diskiniai stabdžiai panašiai kaip ir būgniniai, yra būdingi daugiau kainuojantiems dviračių modeliams. Labai gerai atlieka savo funkcijas esant sudėtingoms oro sąlygoms. Pasižymi didesniu patikimumu, tačiau tai atsiliepia brangesniame jų išlaikyme.

 

Pastaba. Tikrindami stabdžių efektyvumą atkreipkite dėmesį į stabdžių rankenas ant vairo. Patikrinkite, ar jos nepagamintos iš blogos kokybės plastiko, kuris deformuojasi nuo jūsų paspaudimo.

 

Pavarų perjungiklis

Pavarų perjungiklis – dviračio elementas, turintis esminę reikšmę maksimaliam energijos, skiriamos jo varomajai jėgai sukurti ir optimaliam važiavimo greičiui pasiekti, panaudojimui. Turėtų pasižymėti atitinkamu perjungimų diapazonu, atitinkančiu sąlygas, kuriomis esant judėsite ir leisti greitai ir be garso perjungti „bėgius“.

 

Amortizatoriai

 

Geriausiai amortizatorių teikiamą patogumą ir saugumą įvertins tie, kurie po naudojimosi dviračiu, aprūpinto amortizatoriais persėda ant „nuogo“ dviračio, t.y., jų neturinčio modelio. Skirtumas jaučiamas iškart. Dviratis yra kietas, skauda riešus, o balnelis, kad ir koks minkštas, neapsaugo nuo smūgių jutimo. Prie viso to prisideda mažesnis sukibimas su danga įdubose ir kur kas mažiau veiksmingas stabdymas.

 

Amortizatorių pasirinkimas rinkoje didžiulis. Skirtumai tarp modelių paremti slopinimo sistemos ypatumais, jų konstrukcija ir svoriu. Paprastai amortizatoriuose yra galimybė sureguliuoti amortizacijos laipsnį.

 

Balnelis

 

Balnelių gamyboje pastebima ryški pažanga. Šiuo metu dviračių sėdynės turi profiliuotas formas, pritaikytas prie dubens ir uodeginės ergonomijos. Siekiant padidinti važiavimo patogumą balneliai pripildomi įvairaus tipo įdėklais – nuo plastmasinių medžiagų, putų, kempinių iki gelio medžiagų.

Padangos

Didelė pasiūla apsunkina pasirinkimą, tačiau svarbiausia čia vadovautis atsižvelgimu į dangos, kuria dažniausiai planuojame važinėti, rūšį.

 

Vairas

 

Patogus dviračio vairas turėtų pasižymėti keliais atraminiais rankoms punktais (iš bėdos gali būti kampai).

 

Apšvietimas

 

Rekomenduojama naudoti apšvietimą, veikiantį baterijų pagrindu. Mobilus apšvietimo tipas suteikia daugiau galimybių ir gali pasitarnauti kaip tradicinis žibintuvėlis.

 

Dėtuvės, krepšiai

 

Nepaprastai svarbus patvarumas, atsparumas vandeniui ir talpumas. Taip pat reikšmingas paprastas montavimo ir nuėmimo būdas. Idealiuoju atveju ant dėtuvių ir krepšių turėtų būti atšvaitai, prisidedantys prie didesnio bendro dviračio saugumo.

 

Pakojis

 

Apie vieną svarbiausių elementų neretai visai pamirštama. Tai būtent pakojis palengvina gyvenimą, jei kelionės metu sustabdome užkasti ar pasidaryti nuotraukų.

 

Priedai

 

„Nuogas“ dviratis pats savaime jau atlieka savo pagrindinę funkciją – važiuoja. Tačiau yra nemažai priedų, galinčių padidinti kiekvienos kelionės patogumą ir saugumą. Tokių produktų pasirinkimas yra milžiniškas ir apima produktus nuo spidometrų, žibintų, purvasaugių, pakojų, butelių laikiklių iki skambučių ant krepšių ir pačių krepšių. Varle.lt dviračių specialistų manymu, svarbu yra juos rinktis saikingai, nes kiekvienas priedas atitinkamai daugiau ar mažiau padidina dviračio svorį.

 

Kupinų įspūdžių išvykų ir malonumą teikiančio važiavimo!

 

 

 

Sportosavaite.lt

 


Norėdami naudoti portale Sportosavaite.lt publikuojamą informaciją būtinai susisiekite su redakcija telefonu ar el. paštu. Gavę sutikimą ir naudodami portalo informaciją įdėkite nuorodą (internete – aktyvią nuorodą) į Sportosavaite.lt.



 

Komentuoti
Vardas:
Komentaras:

Neburnok
Apsaugos kodas:* Code

Susiję straipsniai:

 
< Ankstesnis   Kitas >